Hvem er Astralis? Historien om Danmarks største esportshold

Sådan får du tid til både træning og gaming Er du en af de mange, som synes, der er for få timer i døgnet, fordi der er så meget, du gerne vil? Rigtigt mange unge mænd vil gerne træne og holde deres krop i form, men samtidig vil de også gerne game med vennerne, og hvordan får man tid til begge dele? Det ser vi på her, så læs med og få gode råd til at nå det hele. Hvis man febrilsk prøver at nå det hele på én gang, risikerer man at brænde ud, og det er derfor vigtigt at prøve at indføre nogle rutiner, så man har en hverdag, der fungerer. Det gælder altså om at finde en balance mellem spil, træning og de andre ting, man skal i løbet af ugen. Skemalæg din træning Først og fremmest må man se på, hvad der er vigtigt for en, og her vil mange sige, at træning vil de ikke gå på kompromis med. Da kan man lægge et skema for, hvornår man vil træne og på den måde prioritere det. Sørg for at der er god tid rundt om træningen til at komme afsted og også slappe lidt af bagefter. Det kan være en god idé at hænge skemaet op på køleskabet eller et andet sted, hvor du ser det, så du ikke skal lede efter det og potentielt ender med at afvige fra planen. Der er kun 24 timer i døgnet Selvom gaming er fedt, er det også en smule vanedannende, og det kan være svært at rive sig løs, når man sidder og er godt i gang. Desværre, vil nogle sige, er der kun 24 timer i døgnet, og for at kunne prioritere træningen kan det være nødvendigt at sætte grænser for gamingen, for der er trods alt også andre ting, der skal passes. For at det hele kan gå op, kan man arbejde på at få en balance, så man både har tid til det vigtigste, nemlig træningen, men også sjov og hygge i form af spil eller gaming. Stræb efter at få en balance Netop balance er et nøgleord her i livet. Her kan man også bruge talemåden “alt med måde”. Det betyder, at man ikke skal fornægte sig selv det, man gerne vil, men blot have en fornuftig balance, og det gælder uanset om der er tale om træning eller spil. Træning er godt, men for meget træning er ikke godt, og sådan kan man også sige, det er med spil. Et lille spil i ny og næ kan være sjovt og hyggeligt, men også her bør man være opmærksom på, at det ikke tager overhånd, for så er det ikke sjovt mere, og sjov er netop meningen med spil. For at bevare glæden må man altså samtidig have øje for, hvornår man skal stoppe og lave noget andet. Således er det altså muligt at skabe en balance, så der bliver tid til både træning og gaming, og med denne lille guide er du godt rustet til at få en fornuftig hverdag op at køre, hvor du prioriterer det, der er vigtigt for dig, men samtidig får lidt af det, der er sjovt, men knap så vigtigt.

Astralis er det mest succesfulde hold i Counter-Strikes historie. Fire major-titler er stadig rekord, og i halvandet år var holdet så dominerende, at det satte en rekord for antal dage som nummer ét, som ingen har slået siden.

Men historien handler om mere end resultater. Astralis var også den første esportsorganisation i verden, der blev børsnoteret — og siden afnoteret igen.

Denne artikel gennemgår forløbet og ser på, hvordan esport dyrkes organiseret i Danmark i dag.


Astralis’ historie

Astralis: tidslinje

Fra spillerejet anpartsselskab til børsnoteret organisation og tilbage til privat ejerskab.

ÅrHvad der skete
Januar 2016Holdet grundlægges af de fem danske spillere fra Team SoloMid — dupreeh, Xyp9x, device, cajunb og karrigan — med økonomisk hjælp fra it-millionæren Tommy Ahlers. Oprettes som anpartsselskab under navnet Astralis Esport
Januar 2017Første major-sejr ved ELEAGUE Major i Atlanta
2018Anden major ved FACEIT Major i London. Vinder verdens første Intel Grand Slam — 4 ud af 10 ESL-events — med en præmie på 1 mio. dollars, plus 250.000 dollars for ESL Pro League Season 8 i Odense
2018-2019Sætter rekord med 406 dage i træk som nummer ét på HLTV’s verdensrangliste, fra april 2018 til juni 2019
2019Tredje og fjerde major — IEM Katowice og StarLadder Berlin. Fire majors er stadig rekord i Counter-Strike
Juli 2019Astralis og LoL-holdet Origen udskilles fra RFRSH Entertainment, og Astralis Group dannes
December 2019Astralis Group børsnoteres på Nasdaq First North i København — verdens første børsnoterede esportsorganisation. Kurs 8,95 kr. og en markedsværdi over 500 mio. kr.
2023Frasælger sin LEC-plads i League of Legends. Afnoteres fra Nasdaq i august og bliver privat igen. Samme år erstattes CS:GO af Counter-Strike 2
2025-2026device og Magisk forlader holdet i december 2025. Organisationen skifter fra en rent dansk til en international opstilling

Spillertrupper, placeringer og ejerforhold i esport ændrer sig hurtigt. Tjek den aktuelle opstilling hos Astralis eller på Liquipedia.

Begyndelsen

Holdet blev grundlagt i januar 2016 af de fem danske spillere, der på det tidspunkt udgjorde Team SoloMids Counter-Strike-hold: dupreeh, Xyp9x, device, cajunb og karrigan.

De havde allerede status i Counter-Strike-miljøet, men var lønmodtagere i en udenlandsk organisation. Astralis var et forsøg på at eje deres eget hold — og det blev muliggjort med økonomisk hjælp fra it-millionæren Tommy Ahlers, som senere blev minister.

Selskabet blev oprettet som anpartsselskab under navnet Astralis Esport.

Guldalderen

Den første major-titel kom allerede i januar 2017 ved ELEAGUE Major i Atlanta. En major er Counter-Strikes største turneringsformat — en slags VM, sponsoreret af spillets udvikler.

Derefter fulgte tre mere: FACEIT Major i London 2018, IEM Katowice og StarLadder Berlin, begge i 2019. Fire majors er stadig rekord i Counter-Strike.

I 2018 vandt Astralis desuden verdens første Intel Grand Slam — en bonus, der udløses ved at vinde 4 ud af 10 ESL-events. Præmien var 1 million dollars, og oveni kom 250.000 dollars for sejren i ESL Pro League Season 8 i Odense.

Den mest imponerende statistik er dog en anden: 406 dage i træk som nummer ét på verdensranglisten, fra april 2018 til juni 2019. Den opstilling — device, dupreeh, Xyp9x, gla1ve og Magisk, med Danny “Zonic” Sørensen som træner — bliver af mange betragtet som den bedste i spillets historie.

Fra børs til privat

Her bliver historien interessant også for dem, der ikke følger Counter-Strike.

Astralis blev oprindeligt drevet under RFRSH Entertainment, som også stod bag turneringsserien BLAST. Det gav en interessekonflikt: samme selskab ejede både et hold og de turneringer, holdet spillede i. I juli 2019 blev Astralis og LoL-holdet Origen udskilt, og Astralis Group blev dannet.

I december 2019 blev Astralis Group børsnoteret på Nasdaq First North i København — verdens første børsnoterede esportsorganisation. Aktien blev udbudt til 8,95 kroner, og markedsværdien lå over 500 millioner kroner.

Det blev ikke en succes på børsen. I 2023 frasolgte selskabet blandt andet sin plads i League of Legends-ligaen LEC, og i august samme år blev Astralis Group afnoteret og gik privat igen.

I dag

Counter-Strike selv er skiftet: CS:GO blev erstattet af Counter-Strike 2 i 2023.

Og holdet er skiftet. I december 2025 forlod device og Magisk organisationen, og Astralis gik fra en rent dansk opstilling til en international trup. Det er et markant brud med den identitet, holdet blev bygget på — de fem danskere, der ejede deres eget hold.

Sportsligt har det svinget. Holdet lå lavest omkring 29. plads i begyndelsen af 2024 og har siden arbejdet sig tilbage mod toppen af verdensranglisten i løbet af 2026.

En bemærkning om aktualitet: trupper, placeringer og ejerforhold i esport ændrer sig hurtigere end i traditionel sport. Tjek den aktuelle opstilling hos Astralis selv eller på Liquipedia, hvis du vil vide, hvem der spiller lige nu.


Esport som hobby og uddannelse

For de fleste er esport ikke en karrierevej, men en hobby — og der er kommet struktur omkring den i Danmark.

Esport i Danmark: fra hobby til struktur

Mulighederne for at dyrke esport organiseret — og hvad der er værd at vide.

Hvor kan man dyrke det organiseret?

  • Lokale esportsforeninger. Findes i mange kommuner, ofte under DGI eller de lokale idrætsforeninger
  • Efterskoler. En del udbyder esport som linjefag eller valgfag
  • Højskoler. Flere har esportslinjer med træning, teori og fællesskab
  • Ungdomsklubber og biblioteker. Flere steder har faste esportsaftener

Det, organiseret esport typisk tilføjer

Fysisk træningDe fleste esportslinjer indeholder fysisk træning som en fast del af programmet — netop fordi mange timer foran en skærm belaster kroppen.
StrukturFaste tider og pauser frem for spil, der flyder ud over hele aftenen.
Fællesskab i virkelighedenAt sidde i samme rum som andre er en anden oplevelse end at spille alene med headset på.
Trænere og voksneEn voksen, der ser hvordan det går — både med spillet og med den, der spiller.

Værd at være opmærksom på

  • Aldersgrænser på spillene. Counter-Strike har en høj aldersvurdering. Tjek den, før et barn spiller det
  • Meget få bliver professionelle. Behandl det som en hobby med et fællesskab — ikke som en karrierevej
  • Kroppen skal med. Nakke, skuldre, håndled og øjne belastes ved mange timer i samme stilling
  • Spilrelateret markedsføring. Esport er tæt forbundet med betting og skin-handel. Det er værd at tale om med unge

Sundhedsstyrelsen anbefaler højst 1-2 timers skærmbrug i fritiden for 5-17-årige. Tallet er en rettesnor og et udgangspunkt for dialog, ikke en absolut regel.

Det væsentligste, organiseret esport tilføjer, er ikke bedre spilfærdigheder. Det er struktur, fysisk træning som en fast del af programmet, og et fællesskab i samme rum frem for alene med headset på.

Netop den fysiske del er værd at fremhæve. Mange timer i samme stilling foran en skærm belaster nakke, skuldre, håndled og øjne, og det er derfor, esportslinjer typisk indeholder træning. Vi har gennemgået, hvad der hjælper mod nakkesmerter, og hvordan man indstiller en arbejdsplads — principperne er de samme ved en gamingopsætning.

To forbehold, der er værd at have med:

Aldersgrænserne på spillene. Counter-Strike har en høj aldersvurdering. Det er værd at tjekke, før et barn begynder — og det gælder også, når spillet dyrkes i en forening. Vi har gennemgået forældreværktøjerne i artiklen om børn og skærm.

Meget få bliver professionelle. Astralis’ historie er ekstraordinær, ikke typisk. Der er penge i toppen af esport, men vejen dertil er lige så snæver som i traditionel elitesport. Organiseret esport er værdifuld som hobby og fællesskab — ikke som en karriereplan.

Om spilrelateret markedsføring: esport er tæt forbundet med betting og handel med skins. Det er værd at være opmærksom på over for unge, særligt fordi mange af mekanikkerne minder om spil om penge uden formelt at være det. Vi har gennemgået, hvad reglerne siger, i artiklen om spil om penge i Danmark.


Hvorfor blev Astralis så gode?

Kort, fordi det er det, der bliver diskuteret mest.

Professionalisering. Astralis var tidligt ude med sportspsykolog, fysisk træning, kostvejledning og struktureret analysearbejde — ting, der var usædvanlige i esport dengang.

Stabilitet i truppen. Kernen spillede sammen i årevis, i en branche hvor hold typisk skiftes ud hvert halve år.

Trænerrollen. Zonic blev i december 2019 valgt ind som det første medlem af den danske esports Hall of Fame, og hans rolle bliver bredt fremhævet som en del af forklaringen.

Ejerskab og motivation. Holdet blev startet, fordi spillerne ville eje deres eget projekt. Det gav en anden investering i det end en almindelig kontrakt.



Ofte stillede spørgsmål

Hvad er Astralis?
En dansk esportsorganisation, grundlagt i januar 2016 af fem danske Counter-Strike-spillere fra Team SoloMid med økonomisk hjælp fra it-millionæren Tommy Ahlers. Hovedsæde i København.

Hvor mange majors har Astralis vundet?
Fire — ELEAGUE Atlanta i 2017, FACEIT London i 2018 samt IEM Katowice og StarLadder Berlin i 2019. Det er stadig rekord i Counter-Strike.

Hvad er rekorden på 406 dage?
Astralis lå nummer ét på HLTV’s verdensrangliste i 406 dage i træk, fra april 2018 til juni 2019. Det er den længste sammenhængende periode som nummer ét i spillets historie.

Var Astralis børsnoteret?
Ja. Astralis Group blev noteret på Nasdaq First North i København i december 2019 som verdens første børsnoterede esportsorganisation. Selskabet blev afnoteret i august 2023 og er i dag privat.

Hvad er Intel Grand Slam?
En bonus, der udløses ved at vinde 4 ud af 10 ESL-events. Astralis vandt den første udgave i 2018 og fik 1 million dollars — plus 250.000 dollars for ESL Pro League Season 8 i Odense.

Er Astralis stadig et rent dansk hold?
Nej. I december 2025 forlod device og Magisk organisationen, og Astralis skiftede til en international opstilling. Tjek den aktuelle trup, da den ændrer sig løbende.

Kan man dyrke esport organiseret i Danmark?
Ja. Der findes lokale esportsforeninger, og en del efterskoler og højskoler udbyder esport som linjefag eller valgfag — typisk med fysisk træning som en fast del af programmet.


Denne artikel er informativ og faktabaseret og bygger på offentligt tilgængelige kilder, herunder Liquipedia, Wikipedia samt dansk dagspresse og fagpresse. Spillertrupper, placeringer, ejerforhold og turneringsformater i esport ændrer sig hurtigt — oplysningerne er de bedst dokumenterede på skrivetidspunktet, og aktuel status bør tjekkes hos organisationen selv eller på Liquipedia. Historiske præmiesummer og markedsværdier er angivet som oplyst i kilderne. Artiklen anbefaler ingen spil, uddannelser, foreninger eller udbydere og indeholder ingen investeringsrådgivning. Counter-Strike har en høj aldersvurdering — tjek den aktuelle vurdering, før et barn spiller det. Anbefalingerne om skærmbrug er generelle råd fra Sundhedsstyrelsen, som selv beskriver tidsangivelserne som en rettesnor. Se vejledning til forældre hos Medierådet for Børn og Unge.

You may also like...